O štěstí a úspěchu pohledem psychologických výzkumů. Archiv

Předmět byl vypsán v rámci pátého ročníku UMK. Příští ročník nabídne opět zcela novou sadu předmětů.

Hodnocení: 4 kr., zkouška

Předpoklady: Zájem o sebepoznání, rozvoj osobnosti. Žádné znalosti ekonomie ani psychologie nejsou potřeba. Vhodné pro studenty SŠ, ale možná ještě zajímavější pro VŠ studenty.

Cíle: Ukázat studentům několik závěrů výzkumů týkajících se psychologie práce a úspěchu. Ukážeme si, jak důležité je mít vizi, najít smysl v práci i mimo ni a díky tomu se dostávat do stavu flow. Dále, co je hluboká práce, houževnatost a další aspekty ovlivňující úspěch napříč obory. Hlavním cílem je ukázat výsledky renomovaných výzkumů, které však do českého školství pronikají velmi velmi pozvolna, pokud vůbec... Základním výstupem by tedy měla být velká dávka inspirace a námětů k přemýšlení.

Anotace: Popřemýšlíme nad tím, zda existují i další faktory úspěchu a štěstí krom akademických znalostí a specializovaných oborových znalostí a to napříč obory. Prozkoumáme, co je to stav flow a proč je důležitý. Tím se dostaneme k pochopení chování lidského mozku v kontextu učení a získávání dovedností. Probereme aspekty pocitu smyslu zda je důležité mít vizi a co jo vlastně je. Dostaneme se ke konceptu hluboké práce vs. mělké práce a jak je zásadní pro úspěch a výsledky práce. Pobavíme se o talentu a hlavně o houževnatosti, jakožto klíčové vlastnosti pro úspěch. Prozkoumáme výzkumy Adama Granta o tom, zda je pravdou, že ti hodní a dobří vždy končí poslední. Poodhalíme práci R. Cialdiniho o technikách ovlivňování jiných a ukážeme si základní zbraně vlivu a techniky úspěšného vyjednávání. Nakonec se lehce zmíníme o obecném významu tzv. nenásilné komunikace, schopnosti mindfulness a rozšířených stavech vědomí v podání výzkumů Stanislava Grofa.