Základy kamnářství Archiv

Předmět byl vypsán v rámci třetího ročníku UMK. Příští ročník nabídne opět zcela novou sadu předmětů.

Přednášející: Nikdo

Hodnocení: 3 kr., zápočet

Předpoklady: Hodí se znalost základní algebry a analýzy, tedy alespoň počítat na prstech a trojčlenka… no a rozhodně nesmí chybět zdravý selský rozum!

Cíle: Seznámit posluchače se základními praktickými aspekty moderního i historického kamnářství (či pecařství, názvosloví pojmů je jiné v každém regionu). Nastínit posluchačům potenciál kamnářství jako moderní způsob zajištění energetické soběstačnosti domácností. Rozkrýt mnohé mýty o vytápění dřevem a o výhodnosti krbů a kotlů vs. akumulačních kamen či pecí.

Anotace: 1. Krátký exkurz do historie kamnářství a ujasnění toho, co to vlastně je. 2. Současná situace a aktuální možnosti oboru. 3. Kamnář = kvalitní projektant + kreativní designér + šikovný řemeslník , tedy povídání o tom, jak bychom měli v kamnářství pracovat. 4. Základy dimenzování kamen, pojmy tepelná ztráta budovy, teplosměnná plocha, využití vyzařovacího zákona apod. 5. Princip akumulace a její vliv na účinnost vytápění - srovnání kamen, krbů, klasického teplovodního vytápění (radiátorismus), tepelného čerpadla, podlahovéého vytápení apod. 6. Základy designu kamen a různé druhy kamen. 7. Ukázka zajímavých realizací. 8. Zadání zápočtového projektu a diskuze.

Líbíl se ti předmět? Pověz o něm kamarádům!