Kmenové buňky a jejich využití v regenerativní medicíně Archiv

Předmět byl vypsán v rámci šestého ročníku UMK. Příští ročník nabídne opět zcela novou sadu předmětů.

Hodnocení: 5 kr., zkouška

Předpoklady: základy buněčné biologie (buněčné organely, základní buněčný metabolismus, mitóza, meióza)

Cíle: Seznámit studenty s unikátními vlastnostmi kmenových buněk a jejich potenciálem pro využití v regenerativní medicíně.

Anotace: Předmět představí potenciál kmenových buněk v regenerativní medicíně s konkrétními příklady, které jsou v klinické praxi již využívány. Studenti budou seznámeni se základními pojmy týkající se kmenových buněk (sebeobnova, totipotence, pluripotence, multipotence, oligopotence atp.). Čas bude věnován i problematice lidských embryonálních kmenových buněk a indukovaných pluripotentních kmenových buněk.